1 2013-04-21 10:25:07

Temat: Raty Żagiel

Czy ktoś z Was korzystał z opcji zakupów na raty w firmie Żagiel. Planujemy z żoną zakup kilku sprzętów AGD i RTV i najczęstszą formą rat są te oferowane przez Żagiel. Czy ktoś z Was korzystał? Co o nich sądzicie, zależy nam żeby wiedzieć czy mają korzystne formy rat?

2 2013-04-21 17:42:14

Odp: Raty Żagiel

Z tym Żaglem to bym uważał, są bardzo restrykcyjni. Jakieś dwa lata temu mam kupowała jakiś produkt na raty w Żaglu i nie spłaciła pierwszej raty na czas i po okresie całkowitej spłaty kwoty, windykacja tej firmy zaczęła działać żądając zapłacenia dodatkowych kar umownych.

3 2013-09-28 19:51:25

Odp: Raty Żagiel

Z Żaglem trzeba uważać bo potrafią zniszczyć historię kredytową w BIK-u.

A wszystko z powodu …kwoty 1 zł, która stała się ostatnimi czasy zmorą dla wielu kredytobiorców.
To ona właśnie może sprawić, że chcąc kupić mieszkanie czy samochód posiłkując się kredytem, dowiesz się, że ocena zdolności kredytowej jest zbyt niska, aby być traktowanym jak poważny dla banku partner.

Wielu moim klientom wystarczyła niefortunna umowa z Żaglem, aby mozolnie budowana historia uczciwego i solidnego kredytobiorcy została zburzona jak domek z kart, a scoring BIK zapikował poniżej poziomu akceptowalności przez banki.

Co jest powodem takiego stanu rzeczy i jak się przed nim bronić?

Przyczyna jest jedna – Żagiel, a konkretnie właściciel marki (Kredyt Bank, obecnie BZWBK) przekazując dane o zaciągniętym kredycie do BIK informował o zaległości w wysokości 1 zł. Zaległość ta odnotowywana była najczęściej już przy drugiej racie. A zatem jeśli ktoś spłacał swój sprzęt kupiony na raty przed 18 miesięcy, na jego koncie BIK powstawała rysa o długości 16 miesięcy, które BIK – w zgodzie z informacjami otrzymanymi od banku – traktował jako miesiące, w których kredyt spłacany był niesolidnie i nieterminowo.

Każdy taki miesiąc to oczywiście obniżenie scoringu, a w konsekwencji poważne osłabienie lub wręcz utrata zdolności kredytowej. Pół biedy, gdy ktoś zaliczył pojedynczy epizod z Żaglem, a posiadał wiele dobrze spłacanych kredytów, wówczas „jad” rozszedł się po organizmie nie pozostawiając znaczących śladów. Ale przecież na drugim biegunie są ludzie, którzy z usług Żagla korzystali regularnie, niejednokrotnie spłacając jednocześnie kilka „ratalek”

O tym, jakie spustoszenie wywołał Żagiel swoim wpisem o złotówce dowiedzą się przy okazji składania wniosku kredytowego lub….nie dowiedzą nigdy. Wiele osób otrzymując informację o braku zdolności kredytowej i „złym BIK-u” przechodzi bowiem  nad tym do porządku dziennego nie wiedząc w jaki sposób przyczynę tego ustalić, a następnie zneutralizować.

Przyczyną negatywnej oceny historii zakupów ratalnych jest wspomniana kwota 1 zł. Dlaczego z uporem maniaka Kredyt Bank informuje BIK o niedopłacie w tej wysokości (zawsze jest to bowiem 1 zł) pozostanie jego słodką tajemnicą.

Od początku 2013 roku przez moje biurko przeszło ponad sto raportów BIK z wpisami Kredyt Banku (obecnie BZWBK). Wszystkie bez wyjątku posiadały informację o niedopłacie w wysokości rzeczonej złotówki, niedopłacie powstałej przy spłacie drugiej raty. Czy może być dziełem przypadku, aby na ponad 100 badanych wszyscy jak jeden mąż dopuścili się grzechu niedopłaty złotówki przy płaceniu drugiej raty? Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi….