1 2013-05-21 21:40:31

Temat: Czy wszystkie kredyty hipoteczne są wysyłane do bik?

Witam, będę zaciągać kredyt hipoteczny, na niewielką kwotę, bo jedynie 100 000 zł. Zastanawiam się jednak, bo tak wszyscy straszą tym BIK-iem, czy każdy bank jak się bierze kredyt to wpisuje na czarną listę do BIK-u. Mogę wziąć gdzieś kredyt bez BIK.

2 2013-05-21 22:37:32

Odp: Czy wszystkie kredyty hipoteczne są wysyłane do bik?

Jeżeli zaciągasz jakiekolwiek zobowiązanie w banku lub SKOK-u to twoje dane automatycznie trafią do Biura Informacji Kredytowej i są aktualizowane zazwyczaj co miesiąc czyli zgodnie z harmonogramem płacenia rat. I to nie musi być czarna lista, jak płacisz regularnie to nie będzie problemu.

3 2013-09-21 14:10:27

Odp: Czy wszystkie kredyty hipoteczne są wysyłane do bik?

Po pierwsze BIK, to nie żadna "czarna lista". To nie jest lista zadłużonych. BIK, jak sama nazwa wskazuje to BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ. Znajdują się więc tam wszystkie informacje, nie tylko te negatywne, np. o zaległościach w spłacaniu rat, ale również zapisy korzystne dla Ciebie - czyli o regularnym spłacaniu zobowiązań wobec banku. Tworzona jest taka swoista historia dotycząca wszelkich kredytów, które masz zaciągnięte. Historia ta może okazać się dla Ciebie pomocna, kiedy np. będziesz zaciągać kolejny kredyt. Jeśli nie miałaś trudności w spłacaniu poprzedniego, to następny z pewnością zostanie przyznany Ci łatwiej, ban k spojrzy bowiem przychylnym okiem na klienta, który spłacał raty w terminie. Jak więc sama widzisz, baza BIK-u to nie żadna "czarna lista".