1 2013-08-24 00:58:20

Temat: Kredyt mieszkaniowy, a pożyczka hipoteczna

Czym się różni kredyt mieszkaniowy od pożyczki hipotecznej? Czy to jest w zasadzie to samo? Bo ja spotkałam się gdzieś z rozdzieleniem tych dwóch pojęć. O ile się nie mylę, widziałam je na stronie któregoś z banków, jako dwa odrębne produkty w dwóch różnych ofertach. Do tej pory myślałam, że pojęć tych używa się zamiennie... Może mi to ktoś rzeczowo i zwięźle wytłumaczyć?

2 2013-08-27 15:42:48

Odp: Kredyt mieszkaniowy, a pożyczka hipoteczna

Postaram się wytłumaczyć to na "chłopski rozum".
Każdy kredyt mieszkaniowy jest (przynajmniej w Polsce) kredytem hipotecznym, ponieważ biorąc go w zastaw brana jest hipoteka, czyli mieszkanie, które kupujemy. Natomiast nie każdy kredyt hipoteczny musi być kredytem mieszkaniowym. Kredyt hipoteczny bierze się na wysokie sumy, gdzie bank wymaga jakiegoś zabezpieczenia w postaci hipoteki. Kredyt niekoniecznie musi być przeznaczony na zakup mieszkania.

3 2013-08-28 07:57:58

Odp: Kredyt mieszkaniowy, a pożyczka hipoteczna

Dodam krótko od siebie:

Kredyt mieszkaniowy to kredyt zabezpieczony hipoteka, który udzielany jest na zakup nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna to kredyt zabezpieczony hipoteką, który udzielany jest na różne cele - np. remont mieszkania, zakup samochodu, zakup sprzętu RTV, wyjazd wakacyjny, itd.

Z reguły kredyt mieszkaniowy opiewa na znacznie większe kwoty niż pożyczka hipoteczna, z drugiej strony jest on niżej oprocentowany (banki ustalają niższe marże) oraz udzielany na dłuższy okres czasu aniżeli pożyczka hipoteczna.

4 2013-09-10 14:50:19

Odp: Kredyt mieszkaniowy, a pożyczka hipoteczna

Witam,
w planach mam zaciągniecie kredytu hipotecznego, wraz z narzeczonym chcielibyśmy kupic nieruchomosc ok 130 tysiecy zł. Chlopak posiada umowe na czas okreslony, lecz dostal zaswiadczenie z pracy ze nie widza przeciwwskazań o dalszego zatrudnienia, ja natomiast pracowalam na umowe zlecenie przez 12 miesiecy, teraz w tej samej firmie dostalam umowe o prace lecz na okres próbny 3 miesiecy. Moje pytanie brzmi czy:
1. czy moge prosic pracodawce o wystawienie zaswiadczenia o braku przeciwskazan do dalszego zatrudnienia jezeli dopiero pracuje na okres probny? 
2. Czy zaciagajas kredyt bank wezmie ppod uwage go ze pracowalam 12 miesiecy na umowe zlecenie i teraz jestem na umowie o prace?
3. Czy jest mozliwosc zeby narzeczony wzioł kredyt z np. swoja mama, a po uzyskaniu przez mnie umowy na 5lat odpisaniu jej od kredytu i wpisania w umowe mnie ?
dodam ze kredyt chcemy wziąć w przeciagu 2 miesiecy.
prosze o odpowiedzi, z góry dziekuje wink

5 2013-09-15 19:58:05

Odp: Kredyt mieszkaniowy, a pożyczka hipoteczna

1. Najlepiej zapytać po prostu pracodawcę wink.
2. Myślę, że mogą to wziąć pod uwagę, choć na pewno większym zabezpieczeniem dla nich byłoby, gdybyś jednak pracowała już jakiś czas na umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony.
3. Kompletnie się nie orientuję, jak to wygląda, sama jestem ciekawa i chciałabym wiedzieć, aczkolwiek nie słyszałam jeszcze o takim przypadku...