1 2013-10-08 16:44:29

Temat: Sytuacja na rynku złota w USA

Nie wiadomo, ile wyniosła we wrześniu stopa bezrobocia w USA – jeden z najważniejszych wskaźników dla posiadaczy złota. Departament Pracy publikuję tę informację zwykle w pierwszy piątek miesiąca. Tym razem jednak było inaczej. Urząd wstrzymał ją do momentu zakończenia kryzysu budżetowego.

Posiadacze złota kończą pierwszy tydzień października na około dwuprocentowym minusie. Uncja otworzyła poniedziałkowe notowania na poziomie około 1340 dolarów, jednak dzień później doszło do znacznej przeceny metalu i jego wartość spadła poniżej 1300 dolarów. Ostatecznie do głosu doszli kupujący, jednak do końca tygodnia nie zdołali odrobić strat. Obecnie za uncję drogocennego metalu trzeba płacić około 1310 dolarów.

Wtorkową przecenę, która sięgnęła niemal 3 procent, trudno wytłumaczyć konkretnym wydarzeniem. Za korekcyjnym ruchem nie stała bowiem żadna publikacja makroekonomiczna, bądź wypowiedź któregokolwiek polityka. Wręcz przeciwnie. W tym dniu uwaga inwestorów była skupiona wokół przedstawicieli Fed, którzy podczas swoich publicznych wystąpień podkreślali, że wciąż nie ma kompromisu w sprawie wychodzenia z QE3.

Złoto taniało też mimo rozpoczętego we wtorek w USA government shutdown. Demokraci w Senacie odrzucili przyjętą w weekend przez Izbę Reprezentantów ustawę budżetową i Stany Zjednoczone rozpoczęły nowy rok bez określenia planu wydatków. Efektem był paraliż wielu urzędów i wysłanie pracowników administracji na przymusowe urlopy. Obecnie ustawa ponownie trafi do zdominowanej przez Republikanów Izby Reprezentantów, gdzie będą się toczyły dalsze negocjacje.

(Źródło: fragmenty publikacji Piotra Wojdy z Mennicy Wrocławskiej)