1 2013-10-08 23:40:52

Temat: Hodowane złoto?

Kolejna ciekawostka dla fanów złota wink:

Jak podaje portal Interia.pl, naukowcom ze stanowego uniwersytetu Michigan udało się wyhodować bakterie, które są zdolne do produkowania złota. Mimo że informacja brzmi jak primaaprilisowy żart, to wyprodukowany przez bakterie samorodek wydaje się być początkiem swego rodzaju mikrobiologicznej alchemii.

W średniowieczu poszukiwanie „przepisu na złoto” przez alchemików stało się wręcz legendarne. Dziś wśród wielu dynamicznie rozwijających się dziedzin nauki bryluje mikrobiologia.

Bohaterami wspomnianej historii są bakterie ze szczepu Cupriavidus metallidurans. Jedna z ich kluczowych zdolności jest przetrwanie w bardzo niekorzystnych warunkach. Naukowcy podali mikrobom toksyczny chlorek złota. Ten związek chemiczny jest nazywany „płynnym złotem”, ale nie ma żadnej wartości.

Po tygodniu kolonia bakterii była zdolna do wyprodukowania niewielkiego samorodka złota. Eksperci komentują te doniesienia jako mikrobiologiczną sensację, ale na rynek złota nie powinna mieć ona większego wpływu. Jest mało prawdopodobne zastosowanie takiej metody na skalę przemysłową. Odkrycie posłuży raczej do dalszych badań. Być może rozwinie się nowa gałąź nauki, która już potocznie jest nazywana mikrobiologiczną alchemią.

2 2013-11-19 14:14:04

Odp: Hodowane złoto?

Po przeczytaniu samego początku byłam w szoku wink
Chyba całe szczęście, że nie da się wyhodować tego cennego, wartościowego złota. Wprowadziłoby to niezłe zamieszanie na rynku.

3 2014-03-09 02:20:56

Odp: Hodowane złoto?

Polenka, wyobrażasz to sobie? Nagle chemicy, biolodzy zaczęliby masowo złoto produkować i wzbogacać się!!! Albo sprzedawać patent! big_smile To byłby dopiero "cyrk na kółkach". Tak, jak mówisz - istne zamieszanie big_smile. Ale ciekawe, ciekawe to mogłoby być wink. Tak, jak w filmie "In Time" ("Wyścig z Czasem"), gdzie pieniądzem (walutą) stał się czas. Też niezły motyw to był - oglądał ktoś? wink Osobiście, film bardzo mi się podobał, fajna rola Timberlake'a i tej babeczki, co mu towarzyszyła smile.

4 2014-03-14 12:12:42

Odp: Hodowane złoto?

Haha, dobre, niezła akcja by mogła być, jakby tak nagle ktoś wyskoczył z tym hodowanym złotem! big_smile Ale by się działo na rynku!!! A za namiar na filmik nie ma sprawy, lubię takie produkcje, naprawdę bardzo ciekawa, polecam, warto obejrzeć smile. Jakbyś miał w przyszłości coś podobnego, to też prześlij tytuł, bo mi się już ostatnio filmy "skończyły" wink. Ale dobra, bo się mały off-top tutaj robi smile. Pozdrawiam!