1 2013-05-22 21:45:51

Temat: Linia kredytowa w koncie czy widac w bik?

Mam pytanie natury formalnej. Każde konto ma linię kredytową, tak? Jak już się dowiedziałam chodzi tu o limit na rachunku bankowym. Ale moje pytanie jest inne. A mianowicie czy linię kredytową w koncie widać w Biurze Informacji Kredytowej, w skrócie bik? Proszę o odpowiedź na tak nurtujące mnie pytanie.

2 2013-05-22 22:38:58

Odp: Linia kredytowa w koncie czy widac w bik?

Do Biura Informacji Kredytowej trafią dane kredytobiorców tuż po podpisaniu umowy z bankiem i są aktualizowane mniej więcej co 30 dni. Linia kredytowa jest swoistym zobowiązaniem kredytowym, które zaciągasz w banku, więc w BIK zostanie to odnotowane.

3 2013-09-21 14:03:03

Odp: Linia kredytowa w koncie czy widac w bik?

Dokładnie, tak jak mówi Ab ovo, linia kredytowa, to - jak sama nazwa wskazuje - również rodzaj kredytu i jest on widoczny w bazie BIK. Ale nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem magdy.sz - otóż NIE KAŻDE KONTO MA LINIĘ KREDYTOWĄ. Są rachunki, które tejże linii nie posiadają. Posiadanie linii kredytowej zależy od wpływów na Twoje konto. Jeśli takich wpływów regularnie nie ma, to na jakiej niby podstawie bank miałby przyznać Ci kredyt (linię kredytową)? wink

4 2013-09-22 21:39:29

Odp: Linia kredytowa w koncie czy widac w bik?

Alicja83
posiadanie linii kredytowej tak jak każdego innego zobowiązania zależy przede wszystkim od klienta. Jeżeli się nie zgodzisz, czyli nie podpiszesz umowy żaden bank nie uruchomi Ci takiej linii.

Co innego debety w koncie - można posiadać rachunek z debetem i nie za bardzo być tego świadomym gdyż niektóre banki dają je w pakiecie a informacja o tym jest na którejs tam stronie umowy o prowadzeniu RORu, niewielkimi literami.
Debety również mogą być przekazywane do BIK.

5 2014-03-09 15:43:14

Odp: Linia kredytowa w koncie czy widac w bik?

No tak, zgadzam się w całej rozciągłości, nie przeczy to przecież temu, co napisałam wyżej smile. Wiem, że bez podpisania umowy, nie ma możliwości uruchomienia takiej linii. Ale to samo tyczy się przecież debetu. Tylko - tak, jak wspomniał Pan/wspomniała Pani - ta umowa jest tak skonstruowana czasami, byśmy na ten debet niejako godzili się "automatycznie" smile.

6 2014-03-11 19:57:37

Odp: Linia kredytowa w koncie czy widac w bik?

czyli niezależna od wpływów na konto

7 2014-03-11 22:01:59

Odp: Linia kredytowa w koncie czy widac w bik?

Nie no wpływy muszą być, żeby móc mieć kredyt. Przecież nikt nam kredytu nie da, jeśli nie mamy dochodów... No chyba, że dochody są i wpływają na inne konto. Może źle to ujęłam, chodziło mi raczej o dochody wink. Bo możemy mieć przecież stałą pracę, zarobki, ale udokumentować je w inny sposób, niż wpływami na konto w banku, w którym wnioskujemy o linię kredytową smile. Fakt, pogubiłam się trochę. Tzn. źle to wszystko napisałam. Czyli wychodzi na to, że linia kredytowa, to jest praktycznie to samo, co karta kredytowa? Bo szczerze powiedziawszy, troszkę mi się już to wszystko miesza.

8 2014-03-24 10:02:27

Odp: Linia kredytowa w koncie czy widac w bik?

k. kredytowa i limit w koncie to dwa oddzielne produkty bankowe charakteryzujące takimi samymi parametrami jeżeli chodzi np. o ujmowanie ich do obliczania zdolności kredytowej.