1 2014-03-11 17:28:07 Ostatnio edytowany przez Alicja83 (2014-03-11 20:57:18)

Temat: Przelewy bankowe - sesje elixir

Interesuje mnie pewna kwestia. Troszkę mi tutaj już co niektórzy użytkownicy rozwiali wątpliwości dotyczące tego całego systemu elixir. Doczytałam jeszcze sobie konkretniej, że ELIXIR (czyli Elektroniczna Izba Rozliczeniowa), jest systemem rozliczeń międzybankowych opartym na teletransmisji danych. Rolą systemu jest wymiana informacji o zleceniach płatniczych pomiędzy bankami. System ELIXIR jest kontrolowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która gwarantuje poprawność wykonywanych operacji.

Minimalny czas rozliczenia przelewu międzybankowego z wykorzystaniem systemu ELIXIR wynosi około 2 godziny. Bank wysyła informacje o przelewach do zrealizowania w tzw. sesjach Elixir. Rozliczanie należności i zobowiązań dokonywane jest w określonych blokach czasowych od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy.

W każdym dniu rozrachunkowym, komunikaty pomiędzy bankami wymieniane są w trzech sesjach rozliczeniowych NBP, których dokładne godziny ustalone są przez Krajową Izbę Rozliczeniową:

   1. poranna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 10:30 – 11:00
   2. popołudniowa sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 14:30 – 15:00
   3. wieczorna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 17:00 – 17:30

Bank rozlicza się w oparciu o powyższy harmonogram sesji. Dodatkowo każdy bank posiada swoje własne sesje przelewów wychodzących i przychodzących. Oznacza to, że w celu określenia kiedy dotrze przelew wysłany z konta w banku A na konto w banku B, musimy:

    A. Bazując na harmonogramie przelewów wychodzących banku A (czyli banku z którego wysłano przelew) ustalić, w jakiej sesji rozrachunkowej NBP nasz przelew będzie rozliczany (poranna, popołudniowa, czy wieczorna)
    B. Sprawdzić przed jaką sesją przelewów przychodzących banku B zakończyła się sesja rozrachunkowa NBP

I ok, niby wszystko jasne, z grubsza to wszystko rozumiem, ale przecież jeżeli wysyłam np. pieniądze z mBanku do mBanku, to pieniądze mam automatycznie na koncie przecież. Więc jak to się ma do tych wszystkich sesji, bloków czasów, itd.? Czy to chodzi tylko o księgowanie, a ja najzwyczajniej w świecie już z tych środków mogę korzystać? Nie do końca rozumiem to wszystko.

Na pewno znajdzie się tu ktoś, kto będzie mógł mi to w przystępny sposób wytłumaczyć, dlatego proszę o wypowiedź osobę bardziej rozeznaną w tych zagadnieniach dotyczących sesji ELIXIR. Z góry dziękuję.

2 2014-05-05 12:48:55

Odp: Przelewy bankowe - sesje elixir

Alicja przelew zrobiony w jednym banku, nazywa się przelewem wewnętrznym i wtedy nie przechodzi przez sesje KIR banku NBP i oczywiści zwykłe sesje elixir również omija. Niektóre banki nie mają 24 godziny na dobę natychmiastowych przelewów wewnętrznych np. od 08:00 do 22:00, ale to już zależy od banku.